SA Representatives 2022

 

At the annual Sport & Culture Awards Ceremony, Durban High School had the privilege of celebrating the boys, and staff, who achieved outstanding honours in their respective fields during the course of 2022. Guest Speaker for the event was DHS Old Boy and SA Squash professional, Adrian Hansen (Class of 1989).

The amount of hard work that our achievers have put in has not gone unnoticed. We are so proud of each one of them for their commitment. Congratulations to the all the boys and staff on their outstanding achievements and for keeping the DHS flag flying high.

DISTRICT, PROVINCIAL & NATIONAL REPRESENTATIVES

 Athletics

Zenkosi Mthiyane – Umlazi U17

 Badminton

Lincoln Wilson – SA U15, KZN U17A, KZN U15A
Sherav MaharajSA U17, KZN U17A

 Basketball

KZN U18 – Junior Bambi, Thembela Mnguni

KZN Coastals U18 – Sethu Ngobe, Bjorn Pillay, Bryce Techet
KZN Coastals U16 – Ethan Bollay, Sibonga Diko, Hlomphe Xolo, Lubanzi Zulu

Umlazi U15 – Anthony del Fava, Jos Lottering, Nkosenhle Ngcongo, Lunathi Nyingwa

D&D U18 – Warren Griffin
D&D U16 – Lethabo Mathobela

Bodyboarding

Jordan Visick – KZN

Cricket

KZN Coastals U19 – Nkululeko Masondo, Kamran Naraidu, Bongumusa Shezi, Lutendo Tsanwani
KZN Coastals U16 – Joshua Botha, Sfundo Mthembu

D&D U19 – Nkululeko Masondo, Ryan Naicker, Kamran Naraidu, Bongumusa Shezi, Lutendo Tsanwani, Andile Wanda, Joshua Venter
D&D U17 – Jared Havemann, Mihir Behari, Khulekani Mseleku, Thubalakhe Ndelu
D&D U16 – Joshua Botha, Landile Gidi, Joshua Loots, Sibusiso Msibi, Sfundo Mthembu
D&D U15 – Ethan Cooper, Krian Jugoo, Bayanda Majola, Bhavesh Naicker, Ismaeel Omar, Semal Pillay, Ikechukwu Ukekwe, Joshua van Biljon

Cross Country

Taresh Naidoo – Durban Central U15

Debating

Kian Rama – KZN Provincial Debating Tournament

Nevaal Naidoo – District Debating Tournament Finalist

Fishing

Kuveshan Naidoo – KZN Inland U16 Shore Angling

Kaden Mckenzie – National U16 Junior Gamefish, Team/Inter-Zonal Gamefish

Fencing

Aaron Drimmie – KZN U20

Golf

Daniel Bennett – SA High Schools Team, Golf RSA National Squad, Protea Junior Golf Team, KZN Premier Inter-Provincial team, KZN U19 Inter-Provincial Team, KZN High School Team

Hockey

Sportsman of the Year

SA Schools U18A – Leruo Ditlhakanyane, Bagcine Gqweta
SA Schools U18B – Othembayo Ndondo
SA U17 High Performance Squad – Lulonke Gono
SA U16 High Performance Squad – Lethabo Bogacwi, Lumi Matwele, Bhavesh Naicker

KZN Coastals U18A – Leruo Ditlhakanyane, Lulonke Gono, Bagcine Gqweta, Othembayo Ndondo
KZN Coastals U18B – Aldridge Maasdorp, Liam Ruiters, Sduduzo Zondi
KZN Coastals U18C – Keelan Henry
KZN Coastals U16A – Lethabo Bogacwi, Tyrique Cloete, Lumi Matwele, Bhavesh Naicker, Ruben Peters, Semal Pillay, Matlhatse Sebake
KZN Coastals U16B – Krian Jugoo, Lethabo Mathobela, Joshua Mungherera, Sitchaba Siyoyo, Lubanzi Zulu
KZN Coastals U16C – Joshua Kippen, Nathi Jona
KZN Coastals U14A – Christopher Abrahams, Bonngoe Mokoena, Lungani Ngcobo, Landa Tose, Joshua van Biljon
KZN Coastals U14B – Kevin Barnes, Jaiden Bramwell, Taine Havemann, Joshua Morley, Nali Thobela
KZN Coastals U14C – Raul Chetty, Asbonge Dladla, Thanda Ngejane
KZN Coastals U13A – Sandisizwe Mazibuko

KZN U14 Winter Games – Christopher Abrahams, Landa Tose, Joshua van Biljon

Umlazi U18A – Lerou Ditlhakanyane, Lulonke Gono, Bagcine Gqweta, Othembayo Ndondo
Umlazi U18B – Keelan Henry, Aldridge Maasdorp, Mihlali Ndonga, Sduduzo Zondi
Umlazi U18C – Allain Frankson, Liam Ruiters
Umlazi U16A – Lethabo Bogacwi, Tyrique Cloete, Lethabo Mathobela, Lumi Matwele, Joshua Mungherera, Bhavesh Naicker, Ruben Peters, Semal Pillay, Matlhatse Sebake
Umlazi U16B – Joshua Kippen, Joshua Loots, Ntando Mshengu, Siyoyo Sitchaba, Lubani Zulu
Umlazi U16C – Nathi Jona, Krian Jugoo
Umlazi U14A – Christopher Abrahams, Kevin Barnes, Taine Havemann, Bonngoe Mokoena, Lungani Ngcobo, Thanda Ngejane, Landa Tose, Joshua van Biljon, Umlazi U14B – Jaiden Bramwell, Raul Chetty, Asbonge Dladla, Lumi Gwiji, Joshua Morley, Daniel Pech
Umlazi U14C – Buhle Msani, Tristan Quail, Nali Thobela
Umlazi U13A – Sandisizwe Mazibuko

Lawn Bowls

Denva Shaw – KZN U19

 Music

National Youth Schools Band – Litha Mpondo

KZN Schools Jazz Band – Ethan Duki, Sabastian Marimuthu, Neo Mkhize, Unaye Mndau, Kiralin Moodley, Litha Mpondo, Ezra Munien
KZN Youth Orchestra – Ayush Sewpaul, Sabastian Marimuthu

Rugby

SA Schools U18A – Christian Everitt

KZN U18 Craven Week – Deano Boesak, Connor Carson, Christian Everitt, Simphiwe Ngobese, Dwight Pietersen, Tholithemba Sibisi
KZN U17 Academy Week – Maurice Willemse
KZN U16 Grant Khomo – Akahlulwa Boqwana, Landile Gidi, Luqobo Makwedini, Zenkosi Mthiyane, Zingce Simka, Mahle Sithole
KZN U16B Invitational – Adriano Jackson, Sibusiso Mahlangu, Unaye Mndau, Khanyisa Stamper

Rugby 7’s

KZN U17 – Hopewell Ntshangase, Zenkosi Mthiyane

Soccer

KZN U19 – Theo Brown, Wandile Mbambo, Cebo Mbuyisa, Minenhle Vilakazi
KZN U16 – Joshua Botha, Oluhle Canham, Caleb Weideman
KZN U15 – Awande Makhonza, Keane Spogter, Uyiosa Usadolo, Ndalo Wotshinisi, Bophelo Zondi
KZN U14 – Bonga Charma, Daniel Govender, Colby Louis, Sphe Ndebele, Lisu Sikhahlane, Daniel Zeeman

Durban Central U19 – Theo Brown, Wandile Mbambo, Cebo Mbuyisa, Kayle Nichols, Hlela Ntombela, Ayden Quinn, Minenhle Vilakazi
Durban Central U16 – Joshua Botha, Oluhle Canham, Mihle Diko, Owa Msomi, Amile Ndlovu, Callan Smith, Caleb Weideman
Durban Central U15 – Cebo Bizana, Awande Makhonza, Owenkosi Makhubu, Keane Spogter, Uyiosa Usadolo, Ndalo Wotshinisi, Bophelo Zondi
Durban Central U14 – Bonga Charma, Daniel Govender, Colby Louis, Ethaba Mhlongo, Sphe Ndebele, Connor Quinn, Lwazi Shibase, Lisu Sikhahlane, Amile Xulu, Daniel Zeeman

Softball

KZN U19 – Riley Clarivette, Luke Gallagher, Warren Griffin, Muhammad Shaik

KZN U15 – Joshua Brien, Ethan Cooper, Liam Gregan, Tristan Quail, Jordan Rochat

 Surfing

Ntokozo Maphumulo – KZN,  Surfing SA

 Zion Smith – KZN Longboarding

 Swimming

Thapelo Ramoholi – SSA Senior Nationals, KZN U19 Senior

 Taegen McCarthy – SSA Senior Nationals, KZN U17 Senior

Awande Nkunzi – SSA U17 Colours, Africa Championships

Kegan Olivier – SSA Junior Nationals, KZN U17 Junior

Keyontae Raynard – Team FINA Junior World Championship, SA U17 Junior

 Bayanda Hufner – SA Team – AUSC Region V Games, SA Regional, KZN U16 Junior, Umlazi District, SANJA

Matthew Hunt – SSA Junior Nationals, KZN U16 Junior

Callyn Kinsey – SA Prestige Gala, KZN U16 Junior

Marnu Koekemoer – KZN U16 Junior, KZN District Gala

Brendan Visser – SA Prestige Gala, KZN U16 Junior,

Luc Brand – SSA Junior Nationals, KZN U14 Junior

Tristan Janse van Rensburg – SSA Junior Nationals, KZN U14 Senior

KZN Representatives 2022

AWARD WINNERS

 Cricket

Captain Khulekani Mseleku

Open Bowler of the Year – Braiden Naidoo
Open Batsman of the Year – Khulekani Mseleku

U16 Bowler of the Year – Jared Havemann
U16 Batsman of the Year – Thubalakhe Ndelu

U15 Bowler of the Year – Bayanda Majola
U15 Batsman of the Year – Joshua van Biljon

U14 Bowler of the Year – Tristan Quail
U14 Batsman of the Year – Taine Havemann

 Indoor Hockey

U14 Player of the Year – Joshua van Biljon
U16 Player of the Year – Lethabo Bogacwi
Open Player of the Year – Leruo Ditlhakanyane

Hockey

U14 Player of the Year – Christopher Abrahams
U14 Most Improved Player of the Year – Bonngoe Mokoena

U16 Player of the Year – Lumi Matwele
U16 Most Improved Player of the Year – Bhavesh Naicker

Open Player of the Year – Bagcine Gqweta
Open Most Improved Player of the Year – Lulonke Gono

Rugby

Open Rugby Coaches Award – Commitment & Loyalty – Kholwani Mzimela
The Getkate Award – Most Improved Player of the Year – Dale Hendrikse
The De Bruyn Trophy – Junior Player with the Biggest Impact in the 1st XV – Hopewell Ntshangase
The Aztec Trophy – Most Dedicated DHS Rugby Player – Owen Morgenrood

The IT Bennison Trophy – Best 1st XV Player – Deano Boesak

Soccer

Open Player of the Year – Cebo Mbuyisa

Open Most Improved Player of the Year – Mawanda Mnguni

Waterpolo

Most Valuable Player – Yasheer Maharaj
Best Hole-Guard – Connor Carson
Sportsmanship Trophy – Taegan McCarthy
Most Promising Player in his First Year at DHS – Tristan Janse van Rensburg

 

Special Awards

Sportsman of the Year

Sports Achiever of the Year – Daniel Bennett

Sportsman of the Year – Bagcine Gqweta

 STAFF DISTRICT, PROVINCIAL & NATIONAL REPRESENTATION

 Mr M Baker – KZN Coastals Hockey U18A Boys (Coach), KZN Coastals Hockey U13A Boys (Coach), Head of High Performance for KZN Senior Hockey

Mr S Bezuidenhout – KZN High Schools Soccer Association (Executive Member)

Mr S Cele – KZN Debating (Adjudicator)

Dr S Clifton – KZN Veteran, Canoeing

Mr D Cronje – KZN Mens Waterpolo (Player), SA Mens Waterpolo Team  (Player)

Mr B Crouch – KZN U13A Boys Softball (Coach)

Mr F Genade – KZN U16 Grant Khomo (Manager)

Mr C Goodwin – KZN Coastals Hockey U14B Boys (Manager), KZN Mens Mynahs Outdoor Hockey (Player), KZN Mens Raiders Indoor Hockey (Player), SA Mens Indoor Hockey (Player)

Mr M Jansen van Rensburg – KZN U17 Academy (Manager)

Mr S La Marque – SA Waterpolo Director of Coaching Waterpolo, SA Ladies Waterpolo (Manager) FINA World Championship, KZN Schools U19 Waterpolo (Selector), KZN U16 Grant Khomo (Selector)

Mr L Matthysen – KZN U17 Academy Week – (Assistant Coach)

Mr I Manual – KZN Mens Mynahs Outdoor Hockey (Player), KZN Mens Mynahs Indoor Hockey (Player), KZN Ladies Hockey (Manager)

Mr C Murphy – KZN U13A Boys Softball (Coach)

Mr N Pillay – KZN Primary Cricket U13 (Selector), KZN Primary Hockey (Chairman), KZN High Schools Rugby (Secretary)

Mr A D Pinheiro – KZN Craven Week (Selector)

Mr M Shezi – KZN U15 Cricket (Coach), KZN U16 Cricket – Selector

Mr L Zulu – KZN Basketball (Coaching Director), KZN Schools Basketball (Exco Member), UKZN Basketball (Mens Head Coach, USSA National Mens Basketball Team (Head Coach)